W swoim działaniu kierujemy się najlepszymi praktykami w zakresie diagnozy, leczenia i rehabilitacji, czerpiąc wiedzę i doświadczenia z wiodących ośrodków w tej dziedzinie.
Jednocześnie wnosimy własny potencjał poznawczy i praktyczny, wzbogacany w codziennej pracy przez prężny i profesjonalny zespół z dużym doświadczeniem zawodowym, na bieżąco superwizowanym.
Pracujemy zespołowo, dążąc do zapewnienia wysokiej jakości usług i ich ciągłości w duchu poszanowania godności i wartości każdego z nas.
Osoby objęte naszymi oddziaływaniami staramy się przygotować do samodzielnego i godnego życia.
W swym działaniu odkrywamy i podkreślamy pozytywne strony każdej osoby, by pomóc jej odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie.
Ważnym elementem naszej misji jest szerzenie wiedzy o autyzmie.
Nasza historia sięga 1992 roku.
Warto o tym wspomnieć, bo wiele osób nie wie, że „historyczna” już placówka przy ulicy Bałuckiego 6, nazwana wtedy w 1992 roku Ośrodkiem Terapeutyczno-Szkolnym dla Dzieci Autystycznych, „Zacisze 7”, „Szopkarzy 8” oraz dzisiejsza „Olszańska 5” to wciąż ta sama opowieść. Nie wie o tym wielu rodziców poszukujących terapii dla swoich dzieci, a także inne osoby zainteresowane współpracą z nami.
Jedno, co pozostało niezmienione do dziś, to część nazwy, czyli „OŚRODEK” , oraz nasza MISJA – misja zgłębiania tajemnic autyzmu i towarzyszenia Rodzicom w poszukiwaniu wspólnej drogi do poprawy życia społecznego ich dzieci – małych, średnich i w końcu dorosłych córek i synów.
Poza tym zmieniało się wszystko: nasze siedziby (bo potrzebne były coraz większe lokale), nazwy (bo nastąpiły różne reformy: powstanie Kas Chorych i NFZ itd.), zmieniał się zespół i wreszcie zmieniło się pojmowanie istoty autyzmu. Powstawały i powstają nowe klasyfikacje zaburzeń rozwojowych, wśród których autyzm dziecięcy znalazł miejsce w grupie całościowych zaburzeń rozwoju określonych znakiem F84.0 w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 10.
Bardzo znacząco zmieniła się nasza wiedza o autyzmie – teraz mówimy o autystycznym spektrum zaburzeń (w literaturze ASD), o wiele więcej wiemy o neurologicznych mechanizmach tego zaburzenia, o tzw. plastyczności mózgu, o konieczności podejmowania wczesnej kompleksowej terapii.
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Bezpośrednia przyczyna występowania autyzmu pozostaje nieznana. Wiemy, że wpływ na jego ujawnienie mają czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Wiemy też, że autyzm jest częścią tożsamości danej osoby. Nie jest chorobą! Jest odmiennym sposobem myślenia i odczuwania świata.
Jako zespół specjalistów, z pomocą Rodziców przekazujemy dzieciom, młodzieży i dorosłym z ASD, jak sobie radzić i jak się porozumiewać w społecznej „dżungli”, jaką jest dla nich świat doznań i kontaktów społecznych.
Effatha Ośrodek dla Osób z Autyzmem współpracuje z licznymi instytucjami i ośrodkami w Krakowie, organizując wraz z nimi znaczące projekty na rzecz osób z autyzmem.
Zachęcamy do zapoznania się z opiniami rodziców naszych Pacjentów na temat współpracy z Ośrodkiem Effatha