O nas

Ośrodek dla Osób z Autyzmem "Effatha"

Spółka Effatha powstała w 2001 roku jako podmiot medyczny,
świadczący szeroki zakres wsparcia osobom ze spektrum autyzmu
i innymi zaburzeniami rozwoju oraz ich rodzinom i otoczeniu.

Effatha – Ośrodek dla Osób z Autyzmem tworzy zespół lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pedagogów i fizjoterapeutów, którzy pracują w Poradni dla Dzieci z Autyzmem, w Poradni Zdrowia Psychicznego oraz na Oddziale i w Filii Oddziału Dziennego. Zapewniamy kompleksową diagnozę i opiekę dzieciom i młodzieży z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

Effatha od 2014 roku posiada akredytację do prowadzenia staży lekarskich w zakresie całościowych zaburzeń rozwoju dla lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci i młodzieży.

 

O nas
Kim jesteśmy

W swoim działaniu kierujemy się najlepszymi praktykami w zakresie diagnozy, leczenia i rehabilitacji, czerpiąc wiedzę i doświadczenia z wiodących ośrodków w tej dziedzinie.

 

Jednocześnie wnosimy własny potencjał poznawczy i praktyczny, wzbogacany w codziennej pracy przez prężny i profesjonalny zespół z dużym doświadczeniem zawodowym, na bieżąco superwizowanym.

 

Pracujemy zespołowo, dążąc do zapewnienia wysokiej jakości usług i ich ciągłości w duchu poszanowania godności i wartości każdego z nas.

 

Osoby objęte naszymi oddziaływaniami staramy się przygotować do samodzielnego i godnego życia.

 

W swym działaniu odkrywamy i podkreślamy pozytywne strony każdej osoby, by pomóc jej odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie.

 

Ważnym elementem naszej misji jest szerzenie wiedzy o autyzmie.

Nasza historia sięga 1992 roku.

 

Warto o tym wspomnieć, bo wiele osób nie wie, że „historyczna” już placówka przy ulicy Bałuckiego 6, nazwana wtedy w 1992 roku Ośrodkiem Terapeutyczno-Szkolnym dla Dzieci Autystycznych, „Zacisze 7”, „Szopkarzy 8” oraz dzisiejsza „Olszańska 5” to wciąż ta sama opowieść. Nie wie o tym wielu rodziców poszukujących terapii dla swoich dzieci, a także inne osoby zainteresowane współpracą z nami.

 

Jedno, co pozostało niezmienione do dziś, to część nazwy, czyli „OŚRODEK” , oraz nasza MISJA – misja zgłębiania tajemnic autyzmu i towarzyszenia Rodzicom w poszukiwaniu wspólnej drogi do poprawy życia społecznego ich dzieci – małych, średnich i w końcu dorosłych córek i synów.

 

Poza tym zmieniało się wszystko: nasze siedziby (bo potrzebne były coraz większe lokale), nazwy (bo nastąpiły różne reformy: powstanie Kas Chorych i NFZ itd.), zmieniał się zespół i wreszcie zmieniło się pojmowanie istoty autyzmu. Powstawały i powstają nowe klasyfikacje zaburzeń rozwojowych, wśród których autyzm dziecięcy znalazł miejsce w grupie całościowych zaburzeń rozwoju określonych znakiem F84.0 w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD 10.

 

Bardzo znacząco zmieniła się nasza wiedza o autyzmie – teraz mówimy o autystycznym spektrum zaburzeń (w literaturze ASD), o wiele więcej wiemy o neurologicznych mechanizmach tego zaburzenia, o tzw. plastyczności mózgu, o konieczności podejmowania wczesnej kompleksowej terapii.

 

Nadal nie wiemy do końca, jakie są przyczyny autyzmu, czym on jest w istocie i jak go skutecznie leczyć.

 

Wiemy natomiast jak, z pomocą Rodziców, pomagać dzieciom, młodzieży i dorosłym z tym zaburzeniem, jak sobie radzić, jak się porozumiewać w społecznej „dżungli”, jaką jest dla nich świat doznań i kontaktów społecznych.

Effatha Ośrodek dla Osób z Autyzmem współpracuje z licznymi instytucjami i ośrodkami w Krakowie, organizując wraz z nimi znaczące projekty na rzecz osób z autyzmem.

  • Urząd Miasta Krakowa – Biuro ds. Ochrony Zdrowia
  • Dzielnica II Grzegórzki
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” w Krakowie
  • Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Autystycznych „Zacisze”
  • Kino Mikro. Od roku 2011 Effatha we współpracy ze Stowarzyszeniem Zacisze i Kinem Mikro organizuje Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera
  • Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Aspergera i Ich Rodzin „jestem ZA”
  • Fundacja Wspólnota Nadziei
  • Katedra Psychiatrii Wydziału Lekarskiego CM UJ. W październiku 2015 roku podpisano umowę z Collegium Medicum UJ dotycząca organizacji zajęć praktycznych dla studentów Wydziału Lekarskiego.
  • Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ. W listopadzie 2015 roku Effatha Ośrodek dla Osób z Autymem rozpoczął współpracę z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach projektu badawczego poświęconego specyfice funkcjonowania dzieci z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Celem badań jest porównanie różnic w codziennym funkcjonowaniu i aktywności lokomotorycznej dzieci z diagnozą problemów rozwojowych z dziećmi bez takich zaburzeń. Projekt jest oparty na pracy zespołu wysoko wyspecjalizowanych osób mających szerokie doswiadczenie naukowe oraz kliniczne, pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Marka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Effatha od 2014 roku posiada certyfikat uprawniający do prowadzenia modułowego stażu w zakresie całościowych zaburzeń rozwoju dla lekarzy specjalizujących się w psychiatrii dzieci i młodzieży. CMKP to uczelnia medyczna mająca swoją siedzibę w Warszawie, prowadząca studia specjalizacyjne dla lekarzy, lekarzy dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i dla dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, zapewniająca możliwość kształcenia ustawicznego oraz prowadząca studia doktoranckie.

O nas

Opinie naszych pacjentów

Zachęcamy do zapoznania się z opiniami rodziców naszych Pacjentów na temat współpracy z Ośrodkiem Effatha

Rodzice Patryka

Do poradni trafiliśmy dwa lata temu, gdzie syn po diagnozie miał szczęście trafić na roczne zajęcia terapeutyczne. Dzięki pomocy tak wspaniałych osób tam pracujących i ich zaangażowaniu łatwiej było nam zrozumieć, jakiego wsparcia potrzebuje nasze dziecko. Na każde pytanie otrzymaliśmy odpowiedź. Syn nadal bardzo lubi chodzić na konsultacje. Warto czekać w tak długiej kolejce na diagnozę.

Agnieszka

Byliśmy w wielu innych miejscach, u wielu różnych specjalistów. Dopiero tutaj syn został zdiagnozowany. Polecam z całego serca.

Aleksandra

Jesteśmy pod opieka Poradni od 8 lat. Bardzo profesjonalna pomoc zarówna dla naszego syna jak i dla nas rodziców. Każda wizyta i konsultacje w miłej atmosferze, nie czujemy się oceniani tylko spotykamy się ze zrozumieniem i pomocą. Poradnia chętnie współpracuje ze szkołą synka. Polecamy wszystkim rodzicom.

Tomasz

Jesteśmy pod opieką ośrodka od przeszło roku. Dzięki temu, mamy wsparcie dla nas i dla syna na profesjonalnym i przy tym skutecznym poziomie. Wizyty odbywają się w cyklach online jak i stacjonarnych. Co jest bardzo ważne, nie będąc mieszkańcem Krakowa lub okolic. Polecamy serdecznie.

Pani Agnieszka

Fantastyczny ośrodek dla dzieci z autyzmem. Uczęszczamy w formie konsultacji od 7 lat (od diagnozy do obecnie 2 klasy). Poradnia oferuję pełną, kompleksową opiekę dla dzieci i ich rodziców. Fachowa kadra, z dużym doświadczeniem i życzliwością. Rodzic czuje, że ma w nich duże wsparcie, a ich dziecko otoczone jest fachową opieką. W każdym problemie proponują kilka rozwiązań, które można wypróbować z dzieckiem i sprawdzić co w jego przypadku pomoże.